زمان مراجعه : ۸:۳۰ صبح – ۸:۳۰ شب
  تلفن تماس : ۲۲۵۸۵۷۰۵ (۹۸۲۱+) - تلگرام : ۰۹۳۶۲۹۸۱۱۸۳

زیبایی پوست

زیبایی پوست

قرار گرفتن در معرض آفتاب، اختلالات پوستی، پیری و حتی ژنتیک می‌توانند باعث ایجاد تغییرات پوست در صورت و دیگر جاهای بدن شوند. این تغییرات در بافت پوست به صورت چین و چروک و جای جوش، تغییر رنگ مانند کک و مک و لکه‌های ناشی از تابش آفتاب یا رگ‌های خونی قابل مشاهده هستند که زیبایی پوست را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
استفاده از لیزر یک روش مناسب برای کاهش عیوب پوست است. در این روش، از لیزر برای شکستن پیوندهای مولکولی لایه سلول‌های آسیب دیده پوست استفاده می‌شود. این عمل تا زمانی که پوستی نرم، صاف و یکنواخت ظاهر شود، ادامه می‌یابد.

افراد مناسب برای جوانسازی پوست به وسیله لیزر

برای برخی بیماران استفاده از لیزر به منظور برطرف کردن عیوب پوست، یک شیوه درمانی بسیار مناسب است اما ممکن است در برخی موارد، سبب بدتر شدن ظاهر پوست بیمار شود. به همین دلیل، مشورت کردن با یک پزشک متخصص برای تشخیص این موضوع که آیا فرد گزینه مناسبی برای این روش درمانی است یا خیر، ضروری می‌باشد.
این روش درمان برای افرادی که مشکلات ظاهری پوست آن‌ها با روش‌های ساده‌تر درمان نشده است، بسیار مؤثر است. گزینه ایده‌آل برای استفاده از لیزر، پوست‌های الاستیک و غیر روغنی است که پس از یک آسیب جزئی دچار زخم نمی‌شوند.
همچنین لازم است فردی که می‌خواهد تحت درمان قرار گیرد، انتظارات واقع بینانه‌ای داشته باشد و قبل از شروع درمان، از مزایا و محدودیت‌های این روش مطلع شود. افراد با رنگ پوست روشن‌تر نسبت به افراد با رنگ پوست تیره‌تر، گزینه‌های بهتری هستند چرا که کمتر در معرض عوارض جانبی ناخواسته همچون تغییر دائمی رنگ پوست قرار دارند.
این روش برای افرادی که پوست آن‌ها دارای نواقص جزئی می‌باشد، مناسب نیست چرا که بسیاری از پزشکان، جوانسازی با لیزر را جزء عمل‌های جراحی دسته بندی می‌کنند و معتقدند که این عمل همانند هر جراحی دیگری دارای عوارض جانبی می‌باشد که این عوارض حداقل تا یک هفته بعد از عمل باقی می‌ماند. برای رفع عیوب جزئی پوست، درمان‌های جایگزین ساده‌تر توصیه می‌شوند.

انواع لیزر جهت جوانسازی پوست

برای جوانسازی پوست معمولاً از یکی از سه نوع لیزر زیر استفاده می‌شود:

لیزر فرکشن (فرکشنال)

فراکسل(Fraxel) در واقع نام تجاری نخستین لیزر فراکشنالی است که برای اولین بار در سال 2003 با استفاده از Erbium Glass با طول موج 1540 نانومتر در درمان چین و چروک‌های پوست به کار رفت ولی بعدها لیزر Co2 با طول موج 10600 نانومتر نیز با استفاده از تکنولوژی فراکشنال برای جوانسازی پوست وارد بازار شد. امروزه اکثر سیستم‌های فراکشنال عملاً از نوع Co2 هستند.

skin-rejuvenation-resurfacing-1

تکنولوژی لیزر فراکشنال در واقع مبتنی بر پوشش دادن سطح محدودی از بافت در هر دوره درمان است. به این معنا که در هر دوره حدود 10 تا 50 درصد از سطح بافت تحت پوشش قرار گرفته و ستون‌های حرارتی میکروسکوپی (در اصطلاح علمی به آن‌ها Microthermal Treatment Zone یا MTZ گفته می‌شود) با طول موجی غیر تخریبی به عمق بافت پوست نفوذ می‌کنند و یا با طول موجی تخریبی باعث برش سطح پوست می‌شوند. این موضوع باعث می‌شود سطح پوست درمان شده (یا همان لایه اپیدرم)، دارای نواحی سوخته شده به همراه نواحی سالم باشد که این نواحی سالم با رشد و نمو، سطح جدیدی بر پوست ایجاد می‌کنند که سالم‌تر، روشن‌تر و محکم‌تر از نواحی قبلی است. نکته جالب توجه این است که لایه شاخی اپیدرم در جریان لیزر فراکشنال فقط به میزان بسیار کمی آسیب می‌بیند و عملاً کارکرد طبیعی پوست به عنوان سد دفاعی بدن مختل نمی‌شود. از سوی دیگر نیز احتمال بروز عوارضی همچون سرخ شدن یا تیره شدن پوست بسیار کمتر می‌شود. همچنین گرمای جذب شده توسط لایه زیرین پوست (موسوم به لایه درم) توسط الیاف کلاژن که تار و پود پوست را تشکیل می‌دهند، جذب می‌شود و الیافی که در نتیجه روند پیری یا آسیب‌های ناشی از نور خورشید دچار بی‌نظمی شده و از هم فاصله گرفته‌اند، مجدداً در جهت و شکل اصلی خود قرار می‌گیرند که این موضوع باعث سفت و مستحکم شدن پوست درمان شده می‌گردد.
مقایسه لیزر فراکشنال Erbium Glass که در واقع نوعی لیزر غیر تراشنده (Non-Ablative) است با لیزر فراکشنال Co2 که لیزری تراشنده (Ablative) با تکنولوژی جدیدتر محسوب می‌شود، نشان می‌دهد که در لیزرErbium Glass ستون‌های عمقی پوست به خوبی برداشته نشده و گذشته از هزینه درمان بالاتر، به تعداد جلسات درمان بیشتری نیاز دارد. در حالی که در لیزر Co2 ستون‌های عمقی، درمان شده و برداشته می‌شوند بنابراین میزان از بین رفتن چین و چروک‌ها و سفت کردن پوست بیشتر شده، زمان ترمیم کمتر و عوارض جانبی آن نیز کمتر خواهد بود.
لیزر فراکشنال زمان ترمیم بین 3 تا 4 هفته داشته و به یک دوره زمانی 2 تا 6 ماهه برای از بین رفتن سرخی بعد از درمان نیاز دارد.

دستگاه RF فرکشنال

دستگاه دیگری که با استفاده از تکنولوژی رادیوفرکانس یا ساطع کردن امواج حرارتی باعث بازسازی و کشیدگی پوست چین خورده، بهبود خاصیت کشسانی پوست و بسته شدن روزنه‌های گشاد سطح پوست می‌شود، لیزر RF فرکشنال نام دارد.

skin-rejuvenation-resurfacing-2

در این دستگاه، 25 تا 49 سوزن ظریف (به قطر تقریبی 0.2 میلیمتر) با سرعت و به طور همزمان وارد پوست شده و در جزئی از ثانیه (بین 0.2 تا حداکثر 1 ثانیه) انرژی حرارتی بین 40 تا 85 درجه سانتیگراد را در عمق 0.5 تا 3.5 میلیمتری پوست تخلیه می‌کنند. این انرژی حرارتی به هر دو لایه بالایی پوست منتقل می‌شود و با تخریب و بازسازی بالاترین لایه پوست (لایه اپیدرم) باعث از بین رفتن سطح چروک خورده پوست، از بین رفتن جوشگاه‌های سطحی باقیمانده از آکنه، کمک به بهبود ضایعات آکنه‌ای فعال و کوچک شدن منافذ بزرگ و متسع پوستی می‌شود. از سوی دیگر نفوذ این سوزن‌های ظریف به لایه دوم پوست (لایه درم)، منجر به حرارت دیدن الیاف کلاژن و در نتیجه کشیده شدن و منظم شدن آن‌ها در ردیف‌های موازی با هم می‌شود.
مجموع این آثار پس از گذشت 4 تا 6 جلسه درمان که به فواصل یک ماهه از هم انجام می‌شوند، منجر به شفافیت، سفتی و هموار شدن پوست صورت و گردن و کاهش سرخی یا التهاب جوش‌های آکنه‌ای می‌گردد. در این روش، برای هر بیمار یک هندپیس (قسمت سر دستگاه) مجزا استفاده می‌شود که این هندپیس پس از اتمام هر جلسه و استریل کردن آن، تا انتهای دوره درمان نزد خود بیمار نگهداری می‌شود و تنها برای خود او به کار می‌رود.

لیزرNd: YAG

یکی از پیشرفت‌های جدید در درمان چین و چروک‌های پوست، تکنولوژی لیزر Nd:YAG با پالس بلند است. مکانیسم از بین بردن چین و چروک‌ها با این لیزر به دو گونه است:

  1. روش غیر ساینده که با تاباندن نور لیزر به لایه دوم پوست (یا همان لایه درم) موجب رساندن مستقیم انرژی لیزر به الیاف کلاژن شده و باعث کشیده شدن آن‌ها و از بین رفتن چین و چروک‌های پوستی می‌شود.
  2. روش ساینده یا فراکشنال که با داشتن هندپیس جداگانه، نور به شکل قسمت بندی شده از بالای پوست تابانده می‌شود و با تخریب لایه آسیب دیده بالای پوست، زمینه تجدید پوست و رشد پوستی بدون تیرگی و چین و چروک را فراهم می‌سازد.

برای انجام این لیزر ابتدا پوست با کرم‌های بی‌حس کننده موضعی، بی‌حس شده و سپس اشعه لیزر بر پوست تابانده می‌شود. پس از درمان با این لیزر، پوست سرخ و ملتهب می‌شود و این حالت 3-2 روز ادامه یافته و تدریجاً محو می‌شود. با تکمیل 5-4 جلسه درمان که در فواصلی یک ماهه انجام می‌پذیرند، پوست ناحیه درمان شده سفت‌تر، شاداب‌تر و شفاف‌تر شده و چین و چروک‌ها به وضوح کاهش یافته یا از بین می‌روند.

موارد کاربرد

  • لایه‌برداری پوست
  • جوانسازی و کاهش چین و چروک‌های پوست
  • از بین بردن منافذ باز و متسع پوست
  • محکم کردن و افزودن قوام پوست از طریق کلاژن سازی
  • از بین بردن اسکارهای باقیمانده از آکنه، سوختگی، آبله مرغان یا جراحی
  • کاهش و بهبود ترک‌های ناشی از بارداری یا افزایش سایز یا وزن (استریاها)
  • از بین بردن لکه‌ها و تغییرات رنگدانه‌ای ناشی از افزایش سن
  • روشن کردن پوست در افراد مبتلا به ملاسما یا تیرگی پس از بیماری‌های التهابی پوست

قبل و بعد از درمان

آماده سازی و تمهیدات قبل از لیزر فراکشنال ساده و بدون خطر هستند. به بیهوشی یا تزریق آمپول بی‌حسی نیازی ندارد. مالیدن کرم‌های بی‌حس کننده موضعی حاوی لیدوکائین یا مخلوط لیدوکائین/ پریلوکائین به مدت 30 تا 45 دقیقه قبل از انجام لیزر برای کاستن درد هنگام لیزر کفایت می‌کند.
زمان انجام لیزر کل صورت حدود 30 تا 45 دقیقه است. بلافاصله بعد از انجام لیزر، پوست ملتهب و برافروخته می‌شود که با قرار دادن کمپرس یخ یا سرمای موضعی این التهاب بهبود می‌یابد.
پس از اتمام لیزر، نیازی به پانسمان کردن ناحیه درمان شده نیست و معمولاً برای تسریع بهبود محل درمان شده از پُماد زینک اکساید یا کرم‌های ترمیم کننده به مدت چند روز کمک گرفته می‌شود. 12 تا 24 ساعت بعد از لیزر، محل لیزر حالت سوختگی خفیفی شبیه آفتاب سوختگی پیدا می‌کند و رنگ پوست به قهوه‌ای تیره مایل می‌شود که این حالت طی 3 تا 6 روز با پوسته اندازی برطرف می‌شود.
حدود 4 روز بعد از درمان می‌توان از کرم‌های روشن کننده یا محصولات پوشاننده و آرایشی استفاده کرد. بعد از حدود 10 تا 12 روز، سرخی و دَلَمه‌های تشکیل شده بر روی سطح پوست از بین می‌روند و پوست شفاف و گلگونی به وجود می‌آید که طی 3 هفته این سرخی خفیف نیز از بین می‌رود.