زمان مراجعه : ۸:۳۰ صبح – ۸:۳۰ شب
  تلفن تماس : ۲۲۵۸۵۷۰۵ (۹۸۲۱+) - تلگرام : ۰۹۳۶۲۹۸۱۱۸۳

لیزر درمانی Laser Birthmark Removal

رفع لکه‌های مادرزادی با لیزر

لکه‌های پوستی که هنگام تولد یا کمی بعد از آن ایجاد می‌شوند، تحت عنوان لکه‌های مادرزادی نامیده می‌شوند. این لکه‌ها ممکن است قرمز یا قهوه‌ای باشند و نشانه رشد بیش از حد عروق خونی سطحی یا سلول‌های رنگدانه‌دار است. درمان این لکه‌ها بستگی به نوع ضایعه دارد. برخی از انواع لکه‌های مادرزادی عبارتند از:

  • لکه‌های مادرزادی بنفش متمایل به قرمز (Port Wine Stain Birthmark): این‌ها لکه‌های قرمز مسطحی هستند که در زمان تولد وجود دارند و با گذشت زمان از بین نمی‌روند. استفاده از لیزر پالس رنگی درمان انتخابی برای از بین بردن این ضایعات مادرزادی است. لیزر درمانی برای این لکه‌ها در کودکان و همچنین بالغین می‌تواند انجام شود، اما نتیجه بهتر زمانی حاصل می‌گردد که درمان در سنین پایین‌تر صورت گیرد.
  • خال‌های عنکبوتی: این‌ها لکه‌های قرمز کوچکی هستند که اغلب در کودکان ظاهر می‌شوند. این لکه‌ها به دلیل اتساع سرخرگ‌های کوچک نزدیک سطح پوست ایجاد می‌شوند. خوشبختانه خال‌های عنکبوتی به خوبی به لیزر درمانی به خصوص به روش لیزرهای پالس رنگی پاسخ می‌دهند. معمولا یک جلسه درمانی برای از بین بردن این لکه‌ها کافی است.
  • لکه‌های مادرزادی قهوه‌ای: این لکه‌ها با تکثیر سلول‌های ملانوسیت (سلول‌های تولید کننده رنگدانه) یا افزایش تولید ملانین در ناحیه خاصی از بدن ایجاد می‌شود. روش انتخابی درمان با لیزر، استفاده از Q-Switched Laser است.

به طور کلی درمان لکه‌های مادرزادی با لیزر یک روش موثر و با نتیجه دائمی است. در لیزر درمانی، پالس‌های کوتاه لیزر برای کمرنگ کردن، کوچک‌کردن یا توقف رشد لکه‌های مادرزادی استفاده می‌شود.
طول مدت درمان با لیزر بسته به نوع ضایعه و اندازه آن بین 15 دقیقه تا چند ساعت ممکن است طول بکشد. بسته به نوع ضایعه ممکن است برای کسب بهترین نتیجه نیاز به چند جلسه درمانی باشد.
درد خفیفی حین لیزر درمانی ایجاد می‌شود که با بی‌حسی ناحیه قابل اجتناب است. ممکن است کودکان با سن پایین تر تحت بی‌هوشی عمومی قرار گیرند.
بعد از لیزر درمانی، پوست برای مدت 7 تا 10 روز تیره می‌شود اما با گذشت این زمان، مجددا به رنگ معمول خود برمی‌گردد. در بعضی موارد حذف کامل لکه‌ها ممکن است بعد از 6 تا 8 هفته اتفاق بیفتد.
لازم است بعد از درمان با لیزر، ناحیه تحت درمان خارانده نشود. همچنین حین بهبودی، فرد باید دور از معرض آفتاب قرار گیرد و در صورت قرار گرفتن در آفتاب از کرم ضد آفتاب استفاده شود.
منابع
http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/tc/laser-therapy-for-birthmarks-topic-overview
http://www.birthmarks.net.au/
http://www.cosmeticsurgery.com/research/cosmetic-surgery/birthmark-removal/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *