تزریق PRP برای کاهش ریزش مو

روش تزریق PRP برای افزایش رشد موها
تزریق PRP برای رشد موها یک روش سرپایی سریع است که حدود یک ساعت طول می کشد. در این روش، نمونه کوچکی از خون بیمار گرفته شده و در لوله های آزمایشگاهی خاصی ریخته می شود. سپس نمونه خون در سانتریفیوژ با سرعت بالا به مدت 155 دقیقه برای جدا کردن پلاکت و دیگر اجزای خونی قرار داده می شود تا پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) جدا شود. در واقع PRP حاوی فاکتورهای رشد فراوان و سلول های بنیادی است که موجب بهبود رشد موها و ضخیم شدن موها می شود.

برای تزریق PRP، پوست سر به صورت موضعی بی حس می شود. سپس پوست سر برای تزریق آماده می شود، به این ترتیب که با استفاده از میکرونیدل های خاص، پوست سر تحریک می شود تا فرایند بهبودی زخم و ترمیم سلول ها فعال شود.

بلافاصله PRP با سوزن های نازک خاصی به پوست سر و نواحی خاص مورد درمان تزریق می شود. در طی تزریق، ناراحتی خفیفی ایجاد می شود. پوست سر تا یک شبانه روز نباید شسته شود. فرد تقریبا بلافاصله می تواند به فعالیت های معمول خود برگردد، اما پوست سر نیاز به محافظت در برابر نور خورشید و سوزش شدید دارد.

روش تزریق PRP برای موها در هر جلسه بین 30 تا 45 دقیقه طول می کشد. برای کسب بهترین نتیجه معمولا نیاز به 3 تا 6 جلسه درمانی با فاصله 6 تا 8 هفته است.

مزایای PRP در کاهش ریزش مو

موارد استفاده و افراد مناسب برای تزریق PRP
تزریق PRP روش بسیار مناسبی برای افرادی است که موهایشان شروع به نازک شدن کرده است. همچنین این روش برای مردانی که ریزش موی آندروژنیک (طاسی الگوی مردانه) و خانم هایی که چنین ریزش مویی دارند، بسیار مناسب است.
روش PRP را می توان به تنهایی برای بهبود رشد موها یا به همراه جراحی پیوند مو برای رشد موهای سالم تر و ضخیم تر انجام داد.

مطالعات نشان داده است که PRP نه تنها موجب تحریک رشد فولیکول های مو و رشد موهای جدید در نواحی آسیب دیده می شود، بلکه قرمزی پوست سر، پوسته پوسته شدن و ناراحتی ناشی از تورم را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

تزریق PRP برای چه افرادی مناسب نیست؟
بیمارانی که عفونت فعالی در پوست سرشان دارند، مبتلا به دیابت هستند، سابقه عفونت های ویروسی مثل زونا دارند، دارای اختلال در لخته شدن خون هستند، افرادی که سابقه مصرف شدید سیگار، مواد مخدر یا الکل را دارند، افرادی که داروهای ضد انعقاد خون مثل آسپرین یا داروهای سرکوب‌کننده ایمنی مثل سیکلوسپورین مصرف می کنند و افرادی که بیماری های مزمن پوستی یا سرطان دارند، کاندید مناسبی برای تزریق PRP نیستند.

همچنین در صورتی که فولیکول های مو به طور کامل از بین رفته باشند، تزریق PRP کمک کننده نیست و افراد باید تحت جراحی پیوند مو قرار گیرند.