دل رو بزن به استخر

1- قبل از ورود به استخر حتماً به دستشوئی رفته و با مثانه ی خالی وارد استخر شوید.

2- حتماً قبل از ورود به استخر دوش گرفته و سر و بدن خود را شستشو دهید.

3- پاها و دمپائی های خود را در حوضچه های حاوی مواد ضدعفونی کننده که در آستانه ی استخرها تعبیه شده اند، به خوبی شستشو دهید.

4- حوله، صابون و مایوی مخصوص به خود را حتماً همراه خود داشته باشید.

5- در صورت ابتلا به هرنوع بیماری قابل سرایت ویروسی، میکروبی و قارچی اکیداً از حضور در استخر خودداری کنید. آنفلوآنزا، زردزخم، تبخال، عفونت های پیاز مو، زگیل ها و انواع عفونت های قارچی پوست  به راحتی در محیط استخر قابل انتقال و سرایت هستند.

6- از ریختن آب دهان و بینی خود در استخر خودداری کنید. افرادی که هر نوع زخم یا خراشیدگی پوستی یا بیماری پوستی ناشناخته ای دارند، از حضور در استخر جداً اجتناب کنند.

7- در استخرهای روباز نیم ساعت قبل از ورود به استخر حتماً از لوسیون ها و محلول های ضدآفتاب با فاکتور محافظتی معادل یا بیشتر از 30 استفاده کرده و در صورت تمایل به درازکشیدن در کناره ی استخر این کار را هر دو الی سه ساعت تکرار کنید. استفاده از سایبان ها و چترهای محافظ نیز ضروری است.

8- پس از اتمام شنا و استفاده از استخر مجدداً دوش گرفته و بدن خود را شستشو دهید.

9- در استخرهای منازل یا مجتمع های مسکونی حتماً از پاکیزه بودن آب استخر، ضدعفونی شدن آن، حرارت متناسب و شرایط نظافت کناره ی استخرها مطمئن شده و پس از آن از استخر استفاده کنید.

10- از هرنوع تماس غیرضروری بدن با اشخاص حاضر در استخر خودداری کرده و  از در آغوش گرفتن، دست دادن یا روبوسی اجتناب کنید.

11- با استفاده از عینک های مخصوص شنا چشم های خود را از تماس با آب حاوی کلر یا سایر مواد محافظت کنید.

12- گیره های مخصوص بینی راه ورود آب به بینی و نای و مسیر تنفسی را در شناگرها و کسانی که با شیرجه وارد استخر می شوند، بسته و از خطر ورود آب و همچنین ورود آب آلوده یا حاوی مواد ضدعفونی کننده به مسیر تنفسی جلوگیری می کنند.

13- احتمال رنگ پذیری موها از کلر موجود در آب استخر و سبزرنگ شدن موها وجود دارد، استفاده از کلاه های مخصوص شنا در پیشگیری از این حالت و همچنین جلوگیری از انتقال حالاتی مثل قارچ های مولد کچلی یا شپش به استخر یا کناره های آن مؤثر است.

14- پس از خروج از استخر و شستشوی بدن استفاده از مرطوب کننده ها و ضد آفتاب های مناسب فراموش نشود.

 

"این مطلب در شماره ی67  روز پنج شنبه  22  تیر ماه 1391 مجله ی همشهری تندرستی چاپ شده است."