تاثیر تابستان در مشکلات پوستی

تابستان یعنی فصل تابش بی امان خورشید. یعنی تماس اشعه های ماورای بنفش با پوست. اشعه های ماورای بنفش A و B، اشعه های مادون قرمز و نور مرئی به پوست رسیده و در آن نفوذ می کنند. اپیدرم بیش از 90 درصد اشعه های ماورای بنفش B را متوقف می کند که از این میزان حدوداً  70 درصد آن توسط لایه شاخی سد می شود. اپیدرم همچنین مانعی در برابر اشعه های ماورای بنفش A ایجاد می کند، اما با این حال 20 درصد آن ها به درم یا لایه دوم پوست می رسد. همین میزان به ظاهر اندک نیز عامل بسیاری از اثرات بیولوژیکی است. اشعه های ماورای بنفش روی پروتئین ها، اسیدها نوکلئیک، غشاهای سلولی و غیره تاثیر می گذارند.این تاثیر روی رگ های خونی و فیبروبلاست ها نیز چشمگیر است. در نتیجه اگر دچار هر نوع بیماری پوستی باشید، بهتر است بدانید که فصل تابستان و تابش نور خورشید تاثیر زیادی در بیماریتان خواهد داشت. متاسفانه اکثر بیماری های پوستی در معرض نور خورشید وخیم تر شده و با بروز زخم ها یا تاول ها زنگ خطر را به صدا در می آورند. البته برخی دیگر از این بیماری ها با وجود این که در معرض نور خورشید تشدید می شوند، اما علائم ظاهری بروز نمی دهند. برعکس برخی از بیماری های پوست و مو در معرض نورخورشید بهبود یافته و علائم آنها تسکین پیدا می کند. در این مطلب آقای دکتر داریوش دائر، متخصص پوست و مو در خصوص این بیماری ها، تاثیر نورخورشید در تشدید و همچنین روش های مقابله با آن ها بیشتر توضیح می دهند.

اگزما و تاثیر نور خورشید

خشکی پوست یکی از علائم اصلی اگزما است. در فصل تابستان به دلیل گرما و تابش بی امان نورخورشید، آب پوست بیشتر از بین می رود و خشکی پوست چندبرابر می شود. در نتیجه بیماری اگزما در اثر تابش نور خورشید شدیدتر می شود. برای مقابله با این مشکل، به فکر هیدراته شدن بدن و پوست باشید. به این ترتیب که آب زیادی بنوشید و از کرم های مرطوب کننده برای مرطوب کردن پوست استفاده کنید.

ماسک بارداری یا کلوآسما

ماسک بارداری همان لکه های قهوه ای رنگ روی صورت به ویژه بالای لب ها، روی پیشانی و گونه ها است که ظاهری تیره و ناخوشایند به پوست می دهند.  این لکه ها به دلیل تغییرات هورمونی ناشی از بارداری - و البته به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید- بروز می کنند. این مشکل در خانم ها رایج است و به ندرت در مردها دیده می شود. البته نیازی نیست که خانم های باردار خود را به طور کامل از آفتاب محروم کنند، چون این لکه ها معمولاً بعد از اتمام دوره بارداری به خودی خود از بین میروند.اما در موارد دیگر رفع آنها بسیار دشوار است. معمولا این لکه های قهوه ای در فصل زمستان کم رنگ می شوند، اما در فصل تابستان و با افزایش نور خورشید ظاهر شده و یا تشدید می شوند. برای مقابله با آن ها باید از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب پرهیز کرد.

لنتیگو یا لک های پیری

لنتیگوها که به لکه های پیری نیز معروفند، همان لکه های پررنگ قهوه ای، صاف و کمابیش بزرگی هستند که در نتیجه تحریک موضعی بیش از حد ملانوسیت ها (سلولهای مسئول رنگ پوست) ظاهر می شوند. این لکه ها معمولاً  ازسن 40 سالگی به بعد در بخش هایی از پوست ظاهر می شوند که بیشتر در معرض تابش نور خورشید هستند مانند: دست ها، صورت، سینه، کف سر آقایان بالاتر از سن 40 سالگی. متأسفانه نور خورشید باعث تشدید و تسریع بروز لکه های پیری و به طور کلی پیری سلول های پوستی می شود. استفاده از کرم ضدآفتاب و دوری از نور خورشید از بهترین روش های پیشگیری از بروز لکه های پیری است. لایه برداری، لیزر و درمان با ازت مایع یا اصطلاحاً فریز کردن این لکه های قهوه ای جزو روش های درمان و مقابله با آنهاست.

ملانوم یا سرطان (سلول های رنگدانه ساز پوست) پوست

ملانوم به دژنراسیون یا تغییر حالت بدخیم رشد ملانوسیت مربوط می شود. در برخی کشورها مانند استرالیا که نور خورشید زیاد است و قرار گرفتن در معرض نور آفتاب جزو فرهنگ آن کشور محسوب می شود، این بیماری بیشتر دیده می شود.احتمال ابتلا به این بیماری در افرادی که در کودکی زیاد در معرض نور آفتاب قرار گرفته اند نیز بیشتر است. در هر حال تابستان و نور خورشید می تواند عاملی برای ابتلا و تشدید این مشکل شود. بنابراین لازم است که ملاحظات لازم برای پیشگیری از اثرات منفی نورخورشید را در پیش بگیرید.

کراتوز آکتینیک

دلیل اصلی ابتلا به بیماری کراتوز آکتینیک قرار گرفتن افراطی در معرض نور خورشید است. ضایعات پوستی ناشی از این بیماری در نتیجه ی قرار گرفتن مداوم در معرض نور خورشید در منطقه ی خاصی از بدن بروز کرده و تشدید می شوند. صورت و  پوست سر در آقایانی که دچار طاسی هستند جزو مناطقی است که علائم کراتوز آکتینیک در آنها بروز می کند. این ضایعات بدخیم نیستند اما چون از نظر تقسیم بندی جزو ضایعات پیش بدخیمی محسوب می شوند، باید نسبت به آنها هشیار بوده و به متخصص مراجعه کنید تا درمان شوند. در صورت ابتلا به این بیماری نیز باید از قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید بپرهیزید چون باعث تشدید بیماری خواهد شد.

تبخال

تبخال نیز جزو مشکلاتی است که در فصل گرما و در تابش بی امان خورشید وخیم تر می شود. اگرچه عامل بروز تبخال، ویروسی از خانواده ی هرپس است؛ اما قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند باعث تشدید ضایعات تبخال شود، گرچه هنوز در این مورد بحث و اختلاف نظر وجود دارد.

روزاسه

روزاسه به شکل ضایعات پوستی برجسته با زمینه ای قرمز رنگ در برخی مناطق خاص صورت مانند استخوان گونه، پیشانی، مناطق بین دو چشم و غیره دیده می شود. استرس و البته قرار گرفتن در معرض نور خورشید امکان تشدید علائم این مشکل را بالا می برد. توصیه می شود از مصرف چای، قهوه و غذاهای خیلی داغ خودداری کنید و تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و همچنین تغییرات دما بپرهیزید.

آکنه

آکنه جزو مشکلات رایج بخصوص در دوران نوجوانی است که به علت عوامل متعددی مانند تغییرات هورمونی بروز می کند. تأثیر نور خورشید بر آکنه دوگانه است. در روزهای تابستان و قرار گرفتن در معرض نور خورشید، جوش ها به دلیل خاصیت ضدالتهابی اشعه های ماورای بنفش کاهش پیدا می کنند، اما قرار گرفتن زیاد در معرض آفتاب با بستن منافذ پوست باعث ضخیم شدن اپیدرم می شود. به این ترتیب نیز بعد از پرهیز از نور آفتاب، منافذ باز شده و دوباره هدف واکنش های التهابی جدید قرار می گیرند. به همین دلیل نیز دو تا سه هفته بعد از تمام شدن مسافرت و گردش در طبیعت، سر و کله ی آکنه ها پیدا می شود. بنابراین لازم است افرادی که دچار جوش و آکنه هستند، قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب حتما از کرم ضدآفتاب مناسب استفاده کنند و بعد از آن نیز درمان های ضدآکنه ی خود را ادامه دهند.

لوپوس

لوپوس یک بیماری خودایمنی و التهابی است. به این ترتیب که آنتی بادی های بدن به ارگان های هدف خود حمله می کند. این بیماری خود را به صورت آفتاب سوختگی هایی پروانه ای شکلی روی صورت و بویژه دو طرف بینی و گونه ها نشان می دهد. البته همیشه ضایعات دیگری نیز وجود دارند که در حین معاینات پزشکی  کشف می شوند. متاسفانه اشعه های ماورای بنفش باعث تشدید و حتی بروز بیماری های خودایمنی مانند لوپوس می شوند. این افراد به محافظت کامل در برابر نور خورشید نیاز دارند و بیماری شان در فصل تابستان احتمال تشدید را دارد.

پورفیری پوستی

پورفیری یک بیماری متابولیکی مربوط به اختلال در  ساخت هموگلوبین است. این بیماری به دلیل تجمع نوعی از پروتئین ها موسوم به پورفیرین در پوست فرد بیمار بروز می کند. پورفیرین ها میل زیادی به دریافت انرژی حاصل از نور خورشید دارند. این پروتئین ها انرژی اشعه ی ماورابنفش موجود در نور خورشید را جذب کرده و باعث بروز واکنش های سوختگی و ایجاد سرخی، تاول و درد در نواحی مختلف بدن می شوند. اصل کلی درمان این دسته بیماری ها اجتناب از نور خورشید و استفاده از لباس های پوشیده و بلند است. در فصل تابستان شدت و گستردگی ضایعات پوستی این افراد افزایش می یابد.

پلاگر

پلاگر یک بیماری مربوط به کمبود ویتامین B3 (یا نیاسین) است. این بیماری با سه علامت خود را نشان می دهد که عبارتند از:درماتیت یا قرمز در ناحیه ی مناطقی مانند صورت،سینه و ساق دستها که در معرض نور خورشید هستند، اسهال و زوال عقل(در موارد حاد). دو مورد آخر علائمی هستند که اگر کمبود نیاسین در طولانی مدت ادامه داشته باشد بروز میکنند.

لوسیت تابستانی (عرق جوش یا عرق سوز)

لوسیت تابستانی (عرق جوش یا عرق سوز) نوعی آلرژی آفتابی و جزو بیماریهای شایع و بی خطری است که بیشتر روی پوست سینه،زیربغل،پاها یا ساق دست دیده میشود.خانمها بیشتر در معرض ابتلا به این مشکل پوستی قرار دارند و دلیل اصلی آن نور خورشید است. این بیماری نیز در معرض نور آفتاب شدیدتر میشود.البته در برخی موارد افرادی که در معرض طولانی مدت نور خورشید نیز نبوده اند دچار این بیماری شده اند.این بیماری به صورت دانه های قرمز رنگ همراه با خارش خود را نشان میدهد. این دانه ها معمولا بعد از مدت زمان کوتاهی که فرد در معرض نور آفتاب قرار میگیرد نمایان میشوند و حدود یک هفته زمان لازم است که محو شوند.مصرف آنتی هیستامین، کرمهای حاوی کورتیزون و همچنین کرمهای ضدآفتاب برای مقابله با این مشکل کارساز هستند.

بیماری های نادر

بیماری داریر Darier، درماتومیوزیت، ة(گزرودرما پیگمانتوزوم) بیماری هارتناپ و غیره نیز جزو بیماریهای نادر پوستی هستند که نور خورشید باعث بروز ضایعاتی در سطح پوست میشود. خوشبختانه این بیماریها بسیار نادر هستند اما در صورت ابتلا بیمار باید با احتیاط بیشتری در معرض نور خورشید قرار بگیرد. .توجه داشته باشید که تماس داشتن با برخی عطرها، گل ها و گیاهان نیز باعث بروز (واکنش های ازدیاد حساسیتی به نور خورشید) در پوست میشوند

چه باید کرد؟

نیازی نیست که به طور کامل خودتان را از نورخورشید پنهان کنید و از مزایای آن محروم شوید. فقط کافیست که نکاتی را مد نظر داشته باشید تا مشکلی ایجاد نشود.در هر شرایطی حتما از کرم ضدآفتاب مناسب استفاده کنید و از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور آفتاب در ساعات گرم روز خودداری کنید.اگر پوست سفیدی (روشنی) دارید و در خانواده تان سابقه ی سرطان پوست وجود دارد با دقت بیشتری از پوست خود در برابر آفتاب محافظت کنید. با پزشک متخصص در خصوص انتخاب کرم ضدآفتاب مناسب مشورت کنید.هر دو ساعت یکبار کرم خود را تجدید کنید.بین ساعت (9)  12 تا 4 بعد از ظهر از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب بپرهیزید.حتما به پوست فرزندان تان نیز کرم ضدآفتاب مخصوص بزنید.استفاده از لباس های پوشیده تاثیر زیادی در کاهش تماس نور خورشید با پوست دارند.از عینک آفتابی و کلاه لبه دار غافل نشوید.