با ماساژ جوان بمانید

تاریخچه ماساژ درمانی به حدود 2700 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد.این روش تقریبا در تمام فرهنگ ها و جوامع شناخته شده است و برای درمان بسیاری از بیماری های روانی و جسمانی کاربرد دارد.کشور ما نیز از این موضوع مستثنی نیست.

ماساژ روشی ایمن و موثر در حفظ زیبایی

ماساژ از روش های درمانی ساده و ایمن به حساب می آید و به لحاظ نقشی که در سلامت انسانها ایفا می کند و تاثیر آرام خشی که دارد در کشورهای مختلف دنیا از جایگاه ویژه ای برخوردار است.ماساژ در واقع کار کردن روی لایه های سطحی و عمقی عضلات و بافت همبند است که با استفاده از تکنیک هالی مختلف باعث بهبود عملکرد بدن،روند درمان بیماری ها و کسب آرامش و آسایش می شود.در واقع این روش با اعمال فشار ثابت یا متغیر به رکات مکانیکی بدن کمک می کند. و می تواند توسط دستها، آرنج ها، انگشتان،زانو، ساعد و پا انجام شود.ماساژ همچنین دارای فوایدی برای سلامتی پوست و موی سر است که در ادامه به مهمترین آنها اشاره می کنم.

1-ماساژ و زیبایی پوست صورت

ماساژ دادن پوست باعث افزایش جریان خون سطحی می شود و دفع عرق را تسریع می کند.علاوه بر این ترشح غدد چربی را افزایش می دهد و باعث لطیف شدن پوست می شود.همچنین با کمک به پوسته ریزی سلول های مرده،پوست را شفاف و سالم می کند.

ماساژ، انتهای اعصاب حسی پوست را هم تحریک کرده و حس طراوت و خوشایندی به پوست می بخشد.

2-ماساژ و سلامت موی سر

ماساژ با اعمال فشاری متناسب، پوست سر را گرم کرده شریان های خون را باز می کند به این ترتیب گردش خون افزایش پیدا کرده و فولیکول های مو مواد مغذی بیشتری برای رشد خود دریافت می کنند.ماساژ همچنین با تحریک انتهای اعصاب پوستی سر موجب آرامش بیشتر و کاهش استرس و تقویت فولیکولهای مو می شود. استفاده از برخی روغن های گیاهی همراه با ماساژ مانند روغن بادام ، کنجد یا رزماری نیز در کاهش خشکی ساقه مو، موخوره و چند شاخه شدن موها موثر است.

3-ماساژ و ترمیم نسوج آسیب دیده

ماساژ با فشردن و تحریک رگهای خونی، خون را به سمت جلو می راند بنابراین ترمیم نسوج و بافت های آسیب دیده را تسریع می کند و در عین حال باعث دفع مواد زائد می شود.

4- ماساژ و رفع آثار استرس

ماساژ باعث افزایش ترشح اندورفین ها نابود کننده های درد هورمون سرتونین می شود  و هورمون استرس _کورتیزول_ را آزاد می کند.به همین دلیل اغلب به عنوان یک درمان تکمیلی به افرادی توصیه می شود که سیستم ایمنی شان بر اثر استرس ضعیف شده است.

ماساژورها باید دوره دیده باشند

فرد ماساژ دهنده حتما لازم نیست که پزشک باشد.اما برخورداری از اطلاعات کافی در مورد تکنیک های ماساژ، گذراندن دوره های حرفه ای در مراکز معتبر داشتن مدرک ماساژ و آگاهی از ساختار و بافت شناسی نواحی مختلف بدن برای این افراد ضروری است.نکته بعدی لزوم رعایت پاکیزگی و اصول بهداشتی در کلیه مراحل ماساژ است.

ماساژور نباید هیچ بیماری تنفسی –سرماخوردگی-آسم-سرفه های آلرژیک یا پوستی داشته باشد.

ماساژ باید در محیطی آرام، نیمه تاریک و بئن استرس و با صرف وقت و دقت انجام شود.حتما باید از پوشش ها و حوله های یکبار مصرف در ضمن کار استفاده کر.بعد از هر بار ماساژ درمانی نیز بهتر است استحمام و شستشوی سر انجام شود.به علت ضرورت برخورداری از اطلاعات کافی از آناتومی  میزان فشار لازم برای ماساژ در نواحی مختلف بدن این، کار نباید توسط افراد مبتدی و بدون تجربه و در خانه انجام شود.اهمیت این موضوع در حالاتی مانند وجود بیرون زدگی دیسک مهره ای یا گرفتاری عصب سیاتیک مشخص می شود که در صورت دستکاری یا اعمال فشار بیش از حد یا غلط نه تنها درد و گرفتاری فرد را بیشتر می کند بلکه می تواند به عوارض جبران ناپذیر همچون پارگی عصب و فلج شدن هم منجر شود.

صورت خود را چگونه ماساژ دهیم؟

برای ماساژ صورت بهتر است ابتدا پوست را به خوبی شستشو داده و آثار مواد آرایشی را از سطح آن پاک کنید سپس با استفاده از روغن هایی مانند روغن نارگیل یا اسطوخودوس یا آویشن صورت را مرحله به مرحله ماساژ دهید.ماساژ صورت از پیشانی شروع شده و جهت حرکت آن از مرکز به سمت خارج است. به این معنی که حرکت دستها به شکل قرینه از بین دو ابرو شروع می شود و به سمت ابروها و بیرون سر ادامه می یابد.زمان این ماساژ باید بین 3 تا 5 دقیقه باشد.در مرحله بعد نیز ابرو ها 3 تا 5 دقیقه، پشت لب فوقانی حدود 30 ثانیه، چانه و اطراف لب تحتانی 3 تا 5 دقیقه.

از داخل به سمت خارج و بالا ماساژ داده می شوند در مرحله آخر هم به ناحیه وسط گونه ها در موازات گوشها باید به مدت سه دقیقه فشار پیوسته وارد شود. در تمامی مراحل فشار دست باید ابتدا کم و سبک باشد و بعد به تدریج افزایش پیدا کند اما نباید اجازه داد که سرخی یا درد بر سطح پوست ایجاد شود.

موهای خود را چگونه ماساژ دهیم؟

برای افزایش تاثیر گذاری ماساژ سر بهتر است ایتدا کمی از روغن گیاهی مورد نظر رزماری، آویشن، کنجد، نارگیل یا بادام را در ظرفی بریزید و ظرف را در آب گرم غوطه ور کنید تا به تدریج حرارت ببیند.از داغ کردن بیش از حد روغن اجتناب کنید حرارت آن باید مطبوع و ولرم باشد.در مرحله بعد به کمک نوک انگشتان روغن را بر پوست سر مالیده و از خط رویش موها در جلوی سر تا پشت گردن و محل اتمام موهای سر به آرامی با فشار متوسط دستها و به شکل دورانی ماساژ دهید.نواحی جانبی سر از شقیقه ها به سمت پشت را هم باید به همین صورت ماساژ داد.

چند دقیقه ماساژ در روز لازم است؟

زمان ماساژ سر در حدود 10 دقیقه و تا زمانی است که حرارت مختصری در پوست سر احساس شود پس از آن به مدت 20 تا 30 دقیقه به سر استراحت دهید و بعد سر را به طور کامل با آب و شامپوی متناسب با جنس موها بشویید. مدت ماساژ برا اندامهای مختلف نیز در حدود 10 تا 20 دقیقه است.ماساژ کل بدن هم ممکن است از 60 تا 90 دقیقه زمان ببرد.معمولا این کار هرروز یا یک روز در میان انجام می شود.شرط رسیدن به نتیجه مطلوب این است که ماساژ مثل هر روش درمانی دیگر به طور منظم انجام شود.ماساژ را میتوان در هر ساعت از روز انجام داد اما بهترین زمان برای آن حداقل 2 ساعت پس از غذا خوردن است.

ماساز سر با کمک برس و شانه

اخیرا برسهایی مجهز به نور مادون قرمز یا اشعه لیزر کم توان به منظور کمک در قطع ریزش مو  و افزایش و رشد بهبود وضعیت موهای سر وارد بازار شده اند..این برسها با وجود اثر اثبات شده شان در بهبود وضعیت موی سر نمی توانند جایگزین روش های درمانی قطع ریزش مو همانند داروهای خوراکی یا موضعی شوند به عبارتی این برس ها حتی در صورت اصالت و برخوردار بودن از نور لیزر کم توان یا اشعه مادون قرمز جز روش های مکمل درمان محسوب می شوند و به تنهایی قدرت درمانی ندارند ماساژ با برس ها یا شانه های خانگی نیز تاثیر خاصی در رشد مو یا توقف ریزش موها نمی گذارد بنابر این به عنوان یک روش درمانی شناخته نشده و انجام آن توصیه نمی شود.

ماساژ ممنوع می شود اگر....

در صورتی که مبتلا به تب بالا، التهاب ، عفونت، سابقه وجود لخته ، یرقان یا بیماری های عفون پوستی هستید از ماساژ اجتناب کنید.همچنین بهتر است روی زخم های باز یا سوختگی یا موضع جراحت قبلی و در مبتلایان به بیماری پسوریازیس یا صدف و بیماریهای تاولی پوست ماساژ انجام نشود.در صورت وجود کوفتگی یا رگ به رگ شدن نیز باید ماساژ را تا ساعت به تاخیر انداخت.

"این مطلب در شماره 208 مجله ی زندگی ایده آل در تاریخ شهریورماه 1395 منتشر شده است."