8 روش مراقبت از پوست در برابر آفتاب

برنزه شدن زير نور آفتاب و یا دستگاه بزرگ‌ترين ظلمي است كه ممكن است در حق پوستتان بكنيد. ممكن است جوان باشيد و تنها به زيبايي‌تان درهمان لحظه فكر كنيد ، اما تأثیرات سوئی كه نور آفتاب روي پوستتان مي‌گذارد، حتي با هزينه‌هاي زیاد و درمان‌هاي مختلف در آينده قابل جبران نيستند. با در معرض قرار گرفتن اشعه ماورابنفش  بدون اين كه خود بخواهید،  پوستتان را سال‌ها پيرتر كرده‌ايد. آفتاب به شكل مستقيم به فيبرهاي پوست ضربه مي‌زند كه نتيجه آن از بين رفتن جواني و نرمي پوست است. ظاهر شدن چروك‌هاي زودرس، كك ومک، لكه‌هاي پوستي و مهم‌تر از همه سرطان پوست نتيجه پوستي برنزه است كه تنها براي چند هفته دوام دارد. اگر نگران سلامت پوستتان هستید با ما همراه شوید تا هشت روش مراقبت از پوست در برابر آفتاب و همچنین عوارض برنزه شدن را مرور کنیم.

پوستتان را به خطر نیندازید

اگر پوستي روشن با چشم‌هايي آبي یا سبز داريد و موهايتان قرمز است،و مراقب پوست خود نباشید،  بیشتر در خطر ابتلای به بیماری‌های پوستی قرار دارید ، زیرا ملانين پوستتان از حالت معمولي كمتر و بنابراین آسيب‌پذيرتر است. اگر تا قبل از 15 سالگي چند بار و به مدت طولاني در معرض آفتاب قرار گرفته باشيد، این خطرها در آینده بیشتر شما را تهدید می‌کنند. 

با وجود هشدارهاي پزشكان و متخصصان پوست در سال‌های اخیر، استخرهاي روباز و سالن‌هاي برنزه كننده هر سال شلوغ و شلوغ‌تر مي‌شوند. ممکن است صاحبان سالن های مخصوص برنزه شدن یا همان سولاریوم ادعا کنند که تنها شکل صحیح تغییر دادن رنگ پوست، استفاده از این دستگاه ها است؛ ولی مطمئناً این ادعا درست نیست. دستگاه های برنزه کننده حتی نسبت به نور آفتاب یک بعد از ظهر تابستانی نیز اشعه ی ماورا بنفش بیشتری دارند و بر اساس آخرین پژوهش‌ها، امكان ابتلای به سرطان پوست را دو برابر مي‌كنند. به سلامتي پوستتان اهميت بدهيد و براي برنزه شدن وسوسه نشويد زیرا امكان بازگشت پوست به وضعیت سالم و قبل از درمان   بسیار کم است. با اين حال، هيچ وقت براي كنترل آسيب‌ها دير نيست، باز هم توصيه مي‌كنيم كه تا مي‌توانيد از قرار گرفتن در معرض اشعه ماورابنفش خودداری كنيد.

استفاده از كرم ضدآفتاب

استفاده از كرم ضدآفتاب امري تزئيني و بي‌دليل نيست. از كرم ضدآفتابي استفاده كنيد كه به راحتي بتوانيد آن را به تمام سطح پوستتان برسانيد و دقت كنيد این محصول بتواند هر دو اشعهUVA  و UVB را بازتاب دهد . از محصولات با SPF بالاي 15 استفاده كنيد.

كرم ضدآفتاب را حداقل 20 دقيقه قبل از آن كه در معرض آفتاب قرار بگيريد به تمام بدنتان بزنيد. جذب كرم مدتي طول مي‌كشد و اگر بلافاصله قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب ، ضدآفتاب بزنيد براي مدت 20 دقيقه تا نيم ساعت از مزاياي آن بهره‌اي نمي‌بريد. حجم كرمي كه به كار مي‌بريد نبايد زياد يا كم باشد و باید آن را هر نيم‌ساعت يك بار تجديد كنيد. هنگام شنا از كرم‌هاي ضدآب استفاده كنيد. اگر فکر می‌کنید زمان شنا کردن به کرم ضدآفتاب احتیاج ندارید باید بگوییم که اشعه  ماورابنفش به زير آب نيز نفوذ مي‌كند؛ بنابراین براي مراقبت از پوستتان هنگام شنا نیز از SPF بالا استفاده كنيد.

از كلاه استفاده كنيد

يك سوم تمامی انواع سرطان پوست از بالاي گردن شروع مي‌شود. استفاده از کلاه‌های بزرگ و لبه‌دار که سر و گردن را پوشش می‌دهند ، احتمال ابتلا به سرطان پوست را تا 10 درصد کاهش می دهد.

پوست لب ها را فراموش نکنید

 نور خورشید و تغییرات آب و هوا پوست لب را خشک می‌کند ولی ما کمترین اهمیت را به آن می‌دهیم. در حالی که پوست لب‌ها به نور خورشید حساس هستند و همچنین سرطان پوستی که از ناحیه لب‌ها شروع می‌شود، سرعت انتشار و خطر بسیار بالایی دارد. استفاده از ماسک لبی که دارای SPF بالای 15 باشد، به شما کمک می‌کند تا لب‌هایتان را در طول زمان از آسیب‌ها و چین و چروک در اثر بالا رفتن سن حفظ کنید.

از عینک‌های آفتابی بزرگ استفاده کنید

بر اساس آمار جهانی، 27 درصد از جمعیت هر کشور از عینک آفتابی به طور مرتب استفاده نمی‌کنند. این آمار در ایران از این هم بالاتر است. این در حالی است که اشعه ماورابنفش به اجزای درونی چشم به راحتی نفود می‌کند و مشکلات بینایی از قبیل سرطان چشم و آب مروارید ایجاد می‌کند. هنگام خرید عینک آفتابی توجه کنید که اشعه‌های UVA  و UVB را دفع کند و آن قدر بزرگ باشد که تمام دور چشم را بگیرد. امروزه بسیاری از افراد عمل‌های لیزیک اصلاح کننده نمره چشم انجام می‌دهند. پزشکان به این اشخاص توصیه می‌کنند بیشتر از دیگران از عینک آفتابی استفاده کنند.

مرتب به دکتر پوست مراجعه کنید

اگر به برنزه شدن علاقمند هستید ، باید بیشتر از دیگران دکتر پوستتان را ملاقات کنید. دکتر پوست می‌تواند لکه‌ها، خال‌ها و کک و مک پوستتان را جهت ایجاد سرطان زودرس معاینه کند و پیش از آن که خیلی دیر شده باشد،  به داد شما برسد. هر نوع تغییرات پوستی را جدی بگیرید و در صورت ایجاد خال‌های غیرعادی روی بدن بلافاصله به دکتر مراجعه کنید. هیچ کس به جز پزشک و آزمایشگاه نمی‌تواند تعیین کند که خال‌هایتان سرطانی است یا خیر.

پوستتان را مرتب چک کنید

حداقل یک بار در هفته و آینه‌ای را به دست بگیرید و به دقت پوست جاهای مختلف بدنتان را بررسی کنید. از هیچ نقطه‌ای حتی پوست بین انگشتان پا نگذرید. اگر با پوستتان آشنایی داشته باشید می‌توانید تغییرات آن را زودتر بفهمید. ایجاد هر نوع لکه، خال و آسیب دیدگی جدی برای شما که با برنزه کردن با پوستتان نامهربان بوده‌اید، بیشتر از دیگران هشدار دهنده است. قرمز یا صورتی شدن پوست، خارش، خون‌ریزی و حساسیت بالای پوست به صورتی که حتی با دست زدن نیز درد بگیرد، از علائمی است که باید جدی بگیرید. چنانچه پوست قسمتی از بدنتان تیره شد و بعد از چند هفته از برنزه شدن از بین نرفت بلافاصله برای چکاپ به دکتر پوست مراجعه کنید.

در صورتی که از درمان دارویی استفاده می کنید مراقب باشید

هر نوع دارویی که استفاده می‌کنید می‌تواند پوستتان را نسبت به آفتاب حساس‌تر کند.  خانواده ی تتراسیکلین، برخی انواع دیگر از آنتی بیوتیک ها، قرص‌های ناپروکسن سدیم، داروهای ضدافسردگی و داروهایی که برای فشار بالای خون، مشکلات قلبی و دیابت خورده می شوند، می‌توانند در مواجهه طولانی با آفتاب به تغییرات شیمیایی ناخواسته‌ای منجر شوند. با پزشکتان قبل از برنزه شدن در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید مشورت کنید. بعضی از این داروها می‌توانند پوست را در لایه‌های زیرین به طور قابل توجهی بسوزانند. لایه‌های زیرین پوست را با چشم نمی‌توان دید. آنها با مرور زمان و بالا رفتن سن مشکلات خود را نمایان می‌کند.

 

"این مطلب در شماره ی 66 روز پنج شنبه 51  تیر ماه 1391 مجله ی همشهری تندرستی چاپ شده است."