دانستنی هائی در مورد شامپوها

قبل از خرید هر شامپو باید هر فرد نوع موهای خود را بشناسد و متناسب با نوع موی خود شامپو را انتخاب کند. اگر بعد از گذشتن یک روز از شستشو موها چرب و روغنی شده و پوست سر خارش داشته باشد، مو از نوع "چرب" است. اگر این اتفاق بعد از دو روز بیفتد موها "معمولی" بوده و اگر با گذشت سه روز هنوز موها چرب نشده باشند و هنوز حالت خشک و شکننده داشته باشند در گروه "خشک" طبقه بندی می شوند. پس از شناخت نوع مو و نیاز مو باید در مورد فرآورده ها تصمیم گیری کرد.

بسیاری از شامپوهای با فرمولاسیون داخلی از نظر قدرت شستشو پاک کنندگی با انواع خارجی برابری کرده و نیازی به صرف هزینه های گزاف برای خرید برندهای خارجی نیست. در مورد شامپوها ذکر این مطلب ضروری است که هیچ شامپوئی "بهترین" و "برترین" نیست و هر شامپو مزایا و نکات منفی خاصی دارد که فقط پزشک متخصص پوست و مو از آنها آگاهی دارد و می تواند بیماران را راهنمائی کند و اگر فردی با استفاده از برند بخصوصی موهای شفاف و درخشنده و خوش حالت پیدا کرد، دلیلی بر این نیست که سایر افراد نیز از همان شامپو بتوانند برای رفع مشکل موی خود استفاده کنند. البته باید گفت این موضوع که شامپوی ساخت داخل متناسب با موهای مردم کشور ما هستند و شامپوهای خارجی برای موهای سایر مردم ساخته شده اند نیز موضوع صحیحی نیست و ممکن است در موارد طبی و بنا به تشخیص پزشک شامپوهای خارجی تجویز شوند.

نکته ای دیگر که باید به آن اشاره کرد این است مو پس از این که از سطح پوست سر خارج شد، از نظر فیزیولوژی بافتی زنده تلقی نمی شود و فعالیت حیاتی ندارد. بنابراین گرچه   می توان با حفظ نظافت و مراقبت از آسیب دیدگی ساقه ی موها جلوگیری کرد، ولی این امکان وجود ندارد که با شامپو زدن موها را آب رسانی کرد یا ویتامین به آنها رساند یا حتی از ریزش آنها به طور قاطع و کامل جلوگیری کرد.

حتی در مورد شامپوهای ضد موخوره باید گفت این شامپوها لایه ی خارجی مو را تا حدی ترمیم کرده و تا وقتی اثر آنها بر این لایه ی مو باقی بماند، حالت نرمی و انعطاف پذیری به موها می دهند، ولی بعد از آن چون به لایه های داخلی تر موها نیز آسیب رسیده، مجدداً موها شکننده و چند شاخه می شوند.

شامپوهائی که براساس اسانس گیاهان طبی مثل حنا یا سیر یا قهوه ساخته می شوند، در اغلب موارد و همان طور که در سطر قبل گفته شد، فقط حاوی اسانس این گیاهان هستند و گرچه پس از استفاده به علت افزایش موقت خون رسانی پوست سر حالت خنکی و مطبوعی به پوست سر می بخشند، ولی نمی توانند از ریزش مو یا شوره ی سر جلوگیری کنند و مزیت خاصی به شامپوهای عادی دیگر ندارند.

گاهی با تبلیغاتی مبنی بر بازگشت رنگ سیاه به موهای سفید در اثر استفاده از شامپوهای مختلف مواجه می شویم که افراد را به خریدن و استفاده از این محصولات تشویق می کنند، ولی باید گفت از نظر علمی بعد از اینکه رنگدانه های موجود در مو به هر دلیل از بین رفتند و موها سفید شدند، دیگر به هیچ وجه امکان بازگشت این رنگدانه ها وجود ندارد و این فرآورده ها در بهترین حالت فقط حاوی نوعی رنگ موی گذرا و قابل شستشو هستند که پس از پایان زمان اثرشان رنگ تیره ی ایجاد شده نیز مجدداً از بین می رود و نمی توان در درازمدت به این اثر امیدوار بود.

 در ضمن باید گفت برخی شامپوها خاصیت درمانی و طبی دارند و برای درمان شوره ی سر می بایست از شامپوهای بخصوص استفاده کرد. علاوه براین در صورتی که بیماری پوستی صدف یا "پسوریازیس" سر و یا بیماری "سبوره" وجود داشته باشد نیز از شامپوهای طبی  استفاده می شود.

آخرین موردی که باید به آن اشاره کرد این است که برخلاف اعتقاد عامه هیچ نیازی نیست که هرچند یک بار شامپو را تعویض کرد و این موضوع در جلوگیری از ریزش مو یا بهبود وضع موها اثری ندارد، اگر شامپوئی بتواند تمیزی و طراوت و شادابی موها را حفظ کند، نیازی به تعویض آن نیست.

 توصیه می شود برای انتخاب شامپو به اساس موها و طبع چرب یا خشک یا معمولی بودن آنها توجه داشت و با توجه به توصیات پزشکان و تکیه بر تجربه ی شخصی به انتخاب شامپو مبادرت شود، به هیچ وجه از صابون ها برای شستشوی سر استفاده نشود، بعد از شامپو زدن موها به خوبی و با آب فراوان و با درجه حرارت معتدل و ملایم شسته شوند و با بستن حوله و به تدریج موها را خشک کرد و در مواردی که موها خشک و آسیب دیده و و چندشاخه هستند، از نرم کننده های مخصوص پس از شامپو زدن استفاده شده و مجدداً آبکشی انجام شود و از استفاده از سشوار با درجه حرارت بالا، بابلیس و اتوی مو خودداری شود.