• ۲۲۵۸۵۷۰۵ (۹۸۲۱+)

این مطلب در شماره ی 83  روز  شنبه  18 آذر 1391 مجله ی همشهری تندرستی چاپ شده است."

 

به طور کلی به پوست خشک و خشن همراه با پوسته ریزی اصطلاح "ایکتیوز" اطلاق می شود که می توان به شکل   تحت اللفظی آن را فلسی شدن یا پوست شبیه فلس ماهی ترجمه کرد. بیماری پوسته پوسته شدن پوست یا ایکتیوز به دوشکل عمده دیده می شود:

الف) مادرزادی: این نوع پوست دچار خشکی و شکنندگی بوده و دارای طیفی است که از خفیف تا بسیار شدید بروز می کند.

ب) اکتسابی: این نوع در اثر مصرف داروهائی مثل اسید نیکوتینیک و داروهای ضد افزایش کلسترول خون، بیماری مزمن کبدی، بیماری مزمن کلیوی، بیماری های غدد تیروئید و پاراتیروئید، بیماری سوء جذب، جذام،  بیماری های بدخیم خونی مانند لنفوم و سایر بدخیمی های اعضای بدن ایجاد می شود.

به طور کلی عوامل آب و هوا و تغذیه ای در ایجاد ایکتیوز دخالت چندانی ندارند و مشکل اصلی تغییرات ایجاد شده در پروتئین های تشکیل دهنده ی بخش خارجی لایه ی اپیدرم پوست یا همان لایه ی شاخی پوست می باشد.

تظاهرات بالینی: تظاهرات بالینی ایکتیوز به شکل پوست خشک با پوسته پوسته شدن نواحی مختلف بدن از جمله لب ها، ساق پاها، ران ها، کنار لب ها یا کف دست ها و پاهاست، ولی در در موارد شدیدتر به صورت ترک خوردن و ورقه ورقه شدن پوست و علائم دیگری مانند جمع شدن نوک انگشتان، پینه بستن کف دست ها و پاها، تاول زدن و بعضی اختلالات اعضای داخلی بدن نیز دیده می شود.

درمان: بعضی از انواع  مادرزادی ایکتیوز با افزایش سن تدریجاً بهبود یافته و حالت طبیعی پیدا می کنند ولی در بعضی نیز ممکن است این حالت تا پایان عمر ادامه پیدا کند. بهتر است این افراد از محیط های کم رطوبت و خشک دوری کرده، مکرراً و به مقدار زیاد از مرطوب کنده های مناسب بر سطح پوست شان استفاده کنند. در موارد شدید می توان از حمام روغن و افزودن پارافین یا گلیسرین در آب وان کمک گرفت. فرآورده های حاوی اوره و اسید سالیسیلیک یا اسید لاکتیک نیز می توانند پوسته ریزی را کاهش دهند. استفاده از فرآورده های کورتونی موضعی در موارد بخصوصی کربرد دارد که حتماً باید زیر نظر پزشک متخصص انجام شود.


 تعیین وقت اینترنتی
 نام و نام خانوادگی :
 سن :
 جنسيت :مرد
زن
 تلفن ثابت :
 تلفن همراه :
 نوع خدمات درخواستي :
 شهر محل سكونت :
 ایمیل :
 توضیحات :