• ۲۲۵۸۵۷۰۵ (۹۸۲۱+)

"این مطلب در شماره ی نیمه ی دوم فروردین 1390 مجله ی همشهری تندرستی چاپ شده است."

حرارت سشوار و سشوار كشيدن مكرر موجب مي شود استحكام  پيوندهاي سولفيدي بين مولكول هاي گوگرد موجود در ساقه مو از بين برود و درنتيجه مو حالت شكنندگي و دوشاخه بودن پيدا كند و رنگ طبيعي خود را نيز از دست بدهد.

علاوه بر آسيب هايي كه ذكر شد؛ حرارت سشوار موجب آسيب مستقيم به ساقه و غلاف خارجي مو مي شود. غلاف خارجي مو لايه اي است كه به صورت طبيعي ساقه مو را ازآسيب در برابر اشعه ماورا بنفش موجود در نورخورشيد و عوامل آلوده كننده محيطي از قبيل گرد و غبار حفظ مي كند. سشوار كشيدن مكرر موجب كنده شدن و از بين رفتن اين لايه خارجي مي شود. در اثر از بين رفتن اين لايه خارجي لايه هاي زيرين مو در معرض اشعه ماورا بنفش و آسيب هاي محيطي قرار مي گيرند.بنابراين نه تنها ساقه مو شاخه به شاخه و بد شكل مي شود ؛ بلكه رنگ آن تغيير كرده و مات مي شود.

با وجود اين آسيب ها  توصيه مي شود براي خشك كردن مو از روش هاي ملايم مانند پيچيدن حوله به سر استفاده شود و در صورتي كه كسي مي خواهد از سشوار براي خشك كردن موهايش استفاده كند. توصيه مي شود سشوار حداقل 30 سانت از سطح مو فاصله داشته باشد و درجه حرارت آن پايين باشد و چه بهتر كه به خشك كردن يا شانه كشيدن با شانه هاي درشت اكتفا شود چراكه پيچاندن موها با برس هاي حالت دهنده و نزديك كردن بيش از حد سشوار به موها آسيب هاي ذكر شده قبلي را تشديد مي كند.

قابل توجه اينكه كارهايي از قبيل كراتينه كردن مو موج دار كردن يا wave موهاي صاف و يا صاف كردن موهاي مجعد و فر نيز از عوامل موثر در آسيب به ساقه مو شكنندگي و تغيير حالت آن هستند.

پرسش ها

0.       آيا آسيب هايي كه در خصوص سشوار ذكر كرديد براي همه انواع موها شامل موهاي چرب موهاي خشك و موهاي معمولي و يا موهاي ضخيم يا موهاي نازك يكسان است؟ مثلا ممكن است موهاي چرب و ضخيم آسيب كمتري ببينند؟(لطفا كمي توضيح دهيد)

1.       موهای خشک و آسیب دیده در اثر رنگ مو و مش و غیره در معرض آسیب بیشتری از سشوار کشیدن هستند.

2.       در صورت رعايت فاصله سشوار از سر و استفاده از آن در درجه حرارت پايين احتمال اين آسيب ها چقدر كمتر مي شود؟ آيا اين آسيب ها بيشتر در اثر استفاده مكرر از سشوار به وجود مي آيد؟ (به عنوان مثال كسي كه هر روز موهاي خود را سشوار مي كشد بيشتر در معرض اين آسيب ها قرار مي گيرد تا كسي كه تنها در مناسبتي خاص موهاي خود را سشوار مي كشد)(لطفا كمي توضيح دهيد)

3.        تکرار آسیب ها به شکل روزمره ضرر بیشتری ایجاد می کند و رعایت موارد فوق به براق ماندن و شفافیت موها کمک شایانی می کند.

4.       آيا بستن مو با كش يا كليپس به موهاي خيس هنگامي كه با پيچيدن حوله مي خواهيم موهاي خود را خشك كنيم موجب پوسيده شدن مو و يا ايجاد موخوره مي شود؟ (لطفا كمي توضيح دهيد)

5.       هرنوع فشار  مستمر و مزمن چه در حالت خیس بودن و چه در حالت خشک بودن موها موجب آسیب به ریشه موها شده و منجر به از بین رقتن موها-حتی به طور دائمی- می گردد که مثال بارز آن بیماری ریزش موی ناشی از کشش (Traction Alopecia) است که در افرادی که موی خود را به شکل دم اسبی و با کشیئن به عقب آرایش می کنند و یا در برخی آرایشهای آفریقائی دیده می شود.

6.       آيا استفاده از ماسك هاي مو كه مخصوص بعد از حمام كردن هستند مي توانند موها را ازآسيب هايي كه شما ذكر كرديد حفظ كند؟

7.       خیر- ماسک ها چنین اثری ندارند.

 


 تعیین وقت اینترنتی
 نام و نام خانوادگی :
 سن :
 جنسيت :مرد
زن
 تلفن ثابت :
 تلفن همراه :
 نوع خدمات درخواستي :
 شهر محل سكونت :
 ایمیل :
 توضیحات :