دکتر داریوش دائر
English Version
العربی
تماس با ما
نقشه سایت
صفحه اصلی
چهارشنبه ٠٥ خرداد ١٣٩٥ -
صفحه اصلیتماس با ماتعیین وقت اینترنتیدرباره ماموپوستتناسب اندام
پیوندها
کلینیک پوست و مومیکروپیگمنتیشن

کاشت مومنوی مو
منوی پوست
منوی تناسب اندام
منوی انتخابی
منوی مقالات
.
آمار بازدیدکنندگان
بازديد اين صفحه : 20023
بازديد امروز : 778
کل بازديد سایت : 2453542
بازديدکنندگان آنلاین : 1
زمان بارگزاری : 1.6563 ثانیه
درمان های غیر جراحی ریزش مو

اولین نکته در درمان ریزش مو، شناسائی دقیق و صحیح علت ریزش مو و دانستن روش برخورد مناسب و درمان علمی آن است که این مهم جز با مراجعه به پزشک متخصص و باتجربه در این زمینه محقق نخواهد شد.   متاسقانه در کشور ما فرهنگ گریز از پزشک و درمان طبی و روی آوردن به توصیات دوستان و آشنایان و درمان های محلی و گیاهی رواج زیادی دارد که بسیاری از مردم به آنها روی آورده و درمان صحیح و علمی بیماری خود را به تعویق می اندازند. تراشیدن موها  با تیغ یا ماشین اصلاح، مالیدن سیر یا عصاره ی گیاهان مختلف بر نواحی طاسی، گذاشتن حنا بر سر و استفاده از لوسیون ها یا قطره های گیاهی یا دست ساز گوناگون جزو درمان های اثبات نشده و تجربی هستند که از نظر علمی پایه و اساسی ندارند و نه تنها مورد تائید نبوده، بلکه عوارض گوناگون این درمان ها از قبیل سوختگی عمیق پوست و ایجاد اسکارهای بدشکل کننده به شکل روزمره در مطب ها و بیمارستان های تخصصی پوست مشاهده         می شوند.

در حال حاضر چندین درمان برای ریزش موی آندروژنیک وجود دارد که از بین آنها دو دارو تائیدیه ی موسسه ی غذا و داروی آمریکا ( FDA) را به دست آورده اند که عبارتند از: محلول ماینوکسیدیل و قرص فیناستراید.

محلول ماینوکسیدیل به دو شکل 2% و 5% در بازار داروئی وجود دارد که گرچه می توان آن را بدون نسخه تهیه کرد، ولی بهتر است تحت نظر پزشک متخصص به کار رود.  ماینوکسیدیل در ابتدا به عنوان داروی ضدفشارخون بالا به کار می رفت ولی محققان با مشاهده ی بروز پرموئی صورت و دستهای کارگرانی که در خط تولید این دارو مشغول به کار بودند، به این فکر افتادند که تاثیر آن را در درمان طاسی مورد بررسی قرار دهند و نتیجه ی این تحقیقات ماینوکسیدیل را به عنوان نخستین داروی ضد طاسی آندروژنیک معرفی کرد. گرچه اغلب تحقیقات انجام شده بر این دارو اثربخشی آن را در برگرداندن موهای کرکی و ضعیف به موهای ضخیم و پایدار اثبات کرده اند، ولی اکنون کاملاً مشخص شده که اثر دارو بعد از قطع مصرف آن از بین رفته و موهای رشد کرده نیز طی فاصله ی چندماهه ای دچار ریزش می گردند. نحوه ی اثر ماینوکسیدیل با متسع کردن عروق سر است و همچنین بر سرعت تقسیم سلولی نیز اثر        می گذارد و بر سطح هورمون ها نیز اثری ندارد. این دارو بر  نواحی مركزی و قله پوست سر بیشتر از قسمت جلوی سر اثر دارد و روی موهایی كه در فاز رشد (آناژن) هستند، بیش از فاز استراحت (تلوژن) مؤثر بوده و روی موهای نازك و كركی و موهای خشن هر دو مؤثر است. ظاهراً تاثیر ضد ریزش موی این دارو در زنان بیش از مردان است.

قرص فیناستراید داروی خوراکی است که با مهار آنزیم 5- آلفاردوکتاز تیپ دو با اثرات هورمون مردانه (تستوسترون) بر فولیکول های مو که منجر به ریزش مو می گردد، مقابله می کند. لازم به ذکر است که  تستوسترون یا همان هورمون مردانه در مردان در بیضه ها و در زنان به مقدار اندک توسط تخمدان ها و غدد فوق کلیه ساخته می شود و آنزیم 5-آلفاردوکتاز این هورمون را در فولیکول های مو و غدد سباسه (یا غدد مولد چربی سطح پوست) تحت تاثیر قرار می دهد و آن را به شکل فعالتری به نام دهیدروتستوسترون تبدیل می سازد. مردانی که سطوح خونی این آنزیم در آنها بالاتر است، بیشتر به طاسی آندروژنیک مبتلا می شوند. علت بالا بودن سطح آنزیم در ارتباط با عوامل وراثتی است و کسی که    سابقه ی این نوع طاسی را در اعضای خانواده ی خود دارد، بیشتر مستعد این نوع ریزش و همچنین بیماری بزرگی خوش خیم پروستات است ولی ممکن است سطح تستوسترون این افراد در حد طبیعی باشد و هیچ ارتباطی با بالاتر بودن سطح تستوسترون و ایجاد طاسی آندروژنیک وجود ندارد. محققان دریافتند که مدتی پس از مصرف داروی فیناستراید در افراد مبتلا به بزرگی خوش خیم پروستات، رویش موهای جدیدی بر نواحی طاسی به وجود می آید و پس از آن از این دارو برای رشد مو و مقابله با طاسی استفاده شد. برخلاف آنچه که در افواه شایع است، فیناستراید هیچ اثری بر بیضه ها و میزان اسپرم مردان نداشته و جهش یا اختلال ژنتیکی در فرزندان کسانی که از این دارو استفاده می کنند، به وجود نمی آورد و    عارضه ی کاهش میل جنسی که توسط افراد کم اطلاع بسیار در مورد آن صحبت شده و نگرانی به وجود می آورد، آنچنان نادر است که جایی برای این نگرانی باقی نمی گذارد و حتی از این موارد نادر هم بیش از 98% موارد با وجود ادامه ی مصرف دارو طی مدت کوتاهی به حالت عادی برمی گردند.


 تعیین وقت اینترنتی
 سن :
 نام و نام خانوادگی :
 جنسيت :مرد
زن
 تلفن ثابت :
 تلفن همراه :
 نوع خدمات درخواستي :
 شهر محل سكونت :
 ایمیل :
 توضیحات :