• ۲۲۵۸۵۷۰۵ (۹۸۲۱+)
چندین عامل بر دوره ی رشد مو اثر گذاشته و ریزش به وجود می آورند: داروهائی خاص، درمان با اشعه یا رادیوتراپی، شیمی درمانی، عوامل هورمونی، عوامل تغذیه ای، بیماری های تیروئیدی، عفونت های مختلف سطح پوست، اسکار یا جوشگاه های قبلی، استرس های روحی یا جسمی مانند تب بالا و بیماری های مزمن و طولانی یا  برخی حالات فیزیولوژیک مثل بارداری و شیردهی. از این بین به چند عامل که اهمیت بیشتری دارند، در ذیل اشاره می شود:

1-      آلوپسی آندروژنیک یا ریزش موی هورمونی- ارثی:

این نوع ریزش شایع ترین علت ریزش مو در هر دو جنس مرد و زن است و به دوعامل بستگی دارد:

اختلالات هورمونی و عامل وراثت.

در مردان ریزش مو با بالا رفتن سطح هورمون مردانه یا تستوسترون در دوره ی پس از بلوغ آغاز  می شود و در ابتدا  با پس رفتن خط رویش موها در ناحیه ی شقیقه ها خود را نشان می دهد. این ریزش تدریجاً پیشرفت کرده و با پیشرفت به سوی قله و پشت سر، مناطق بزرگتر و بیشتری از سر را در بر می گیرد.  طبقه بندی نوروود/هامیلتون هفت نوع طاسی را در مردان توصیف می کند که تصویر زیر این هفت نوع را نشان می دهد: 

طبقه بندی نوروود/هامیلتون برای طاسی در مردان

 

ریزش موی آندروژنیکی تقریباً در تمامی مردان با شدت و ضعف متفاوت وجود دارد و نوع و نحوه ی ریزش تحت تاثیر عامل ژنتیک بوده و سطح هورمون تستوسترون در افراد مبتلا به طاسی بالاتر از افراد دیگر نیست. وراثت ریزش مو می تواند از سوی پدر یا مادر یا هردو به فرد منتقل شود و از   دهه ی دوم عمر مردان به بعد خود را بروز می دهد. نکته ی جالب توجه این است که موهای نواحی پشت و دو طرف سر دارای   گیرنده های هورمون تستوسترون نیستند، بنابراین دچار ریزش هم نمی شوند و تا پایان عمر  باقی می مانند. دانستن این اصل  باعث شده است که متخصصین کاشت مو از این مناطق به عنوان ذخایر مو یا اصطلاحاً "بانک مو" برای ترمیم طاسی استفاده کنند و موهایی که از این مناطق برداشته شده و در نواحی طاس کاشته می شوند، خاصیت عدم وابستگی به تستوسترون را تا آخرعمر حفظ کرده و دیگر دچار ریزش نمی شوند.

در زنان نوع ریزش شکل و انتشار متفاوتی دارد که براساس طبقه بندی لودوویگ سه شکل متفاوت دارد. تصویر زیر طبقه بندی ریزش مو در زنان را نشان می دهد:

طبقه بندی لودویگ برای طاسی در زنان

 

ریزش مودر زنان معمولاً در سنین بالاتری نسبت به مردان شروع می شود و در دهه ی پنجم عمر بیشتر خود را بروز می دهد، البته به دلایلی که هنوز به خوبی برای محققین مشخص نیست، تمایل به طاسی در نسل های جدیدتر- چه زنان و چه مردان- بیشتر شده است و امروزه ریزش موی آندروژنیک در زنان نیز در سنین پائینتر مشاهده می شود. ارتباط این موضوع با آلودگی هوا یا مواد شیمیائی به کار رفته در صنایع غذائی یا مصرف مرغ یا ماهی های پرورشی و کارخانه ای اثبات نشده است ولی بلوغ پبش رس می تواند طاسی تیپ زنانه را حتی در دهه ی دوم زندگی فرد ایجاد کند. همانگونه که در تصویر بالا مشخص است، ریزش آندروژنیک تیپ زنانه معمولاً مرکز سر را مبتلا می سازد و ناحیه ی جلوی سر و شقیقه ها دچار ریزش نمی شوند که این موضوع سبب می شود برخلاف مردان در زنان طاسی کامل ایجاد نگردد.  

2-      ریزش مو در اثر استرس های طولانی مدت از قبیل بارداری، شیردهی، بیماری های تب دار یا مزمن، رژیم های غذائی شدید و سخت گیرانه، سوء تغذیه، جراحی های طولانی، تغییر فصل(به ویژه در بهار و پائیر)، سفرهای هوائی طولانی، مصرف داروها یا هرنوع استرس طولانی. این نوع ریزش که در اصطلاح پزشکی تحت عنوان "تلوژن افلوویوم" شناخته شده، در اثر تغییر در فازهای رشد مو به وجود می آید و درصد زیادی از موها از فاز رشد وارد فاز خواب یا همان تلوژن می شوند.  با از بین رفتن عامل استرس زا این نوع ریزش نیز خودبخود و به تدریج متوقف شده و موهای ریخته شده مجدداً رشد می کنند.

3-      طاسی منطقه ای یا آلوپسی آره آتا که به شکل دایره ای یا سکه ای در نواحی مختلف سر یا ریش در مردان بروز می کند و در واقع نوعی بیماری التهابی مزمن است که در اثر اختلال در سیستم ایمنی سلولی بروز می کند و عوامل خانوادگی و ژنتیک وعفونت های گوناگون بخصوص عفونت های ناحیه ی سر و گردن در ایجاد آن دخالت دارد. موضوع "عصبی" یا "روحی- روانی" بودن این نوع ریزش مو مورد پذیرش همه ی محققین نیست و ارتباط دادن هر ریزش موی سکه ای با شرایط روحی و استرس در فرد کار درستی نیست.

4-      وسواس کندن مو که اصطلاحاً به آن تریکوتیلومانیا گفته می شود و بیشتر در دختران جوان و زنان مشاهده می شود. در این حالت فرد در اثر نوعی عادت وسواسی، به کشیدن و دستکاری طولانی مدت موهای نواحی جلو یا کناره ی سر عادت می کند و موهای این مناطق شکسته شده و می ریزند. درمان این حالت باید با دقت کافی و با همکاری متخصص پوست و روان پزشک صورت بپذیرد.

5-      ریزش مو در اثر عوامل خارجی همچون برس کشیدن مکرر، سشوار کردن یا اطوی موکشیدن بیش از حد، استفاده از مواد شیمیائی همچون مواد دکلره کردن موها و موادمخصوص فر یا صاف کردن موها یا ژل ها و چسب های مو، رنگ و مش کردن مکرر و با فواصل نزدیک و وجود سطح بالای کلر در آب یا استخرو بالاخره ریزش ناشی از عادات غلط بستن مو همچون دم اسبی یا سفت بستن موها با کش و  آرایش های همراه کشیدن شدید مو

6-      مصرف داروهائی از قبیل داروهای شیمی درمانی، داروهای کورتونی، هورمون های گوناگون، قرص های جلوگیری از بارداری و آنتی بیوتیک ها

7-      اختلالات عملکرد غدد درون ریز بدن همچون تیروئید، پاراتیروئید، هیپوفیز، تخمدان ها و غدد فوق کلیوی

 


 تعیین وقت اینترنتی
 نام و نام خانوادگی :
 سن :
 جنسيت :مرد
زن
 تلفن ثابت :
 تلفن همراه :
 نوع خدمات درخواستي :
 شهر محل سكونت :
 ایمیل :
 توضیحات :